Opublikowany przez: Kasia P. 2017-02-13 21:18:07
Autor zdjęcia/źródło: poki.pl mat. promocyjne
Na naszych podopiecznych czyhać będą przepaście, obracające się tryby czy nawet laserowe działa – nie wspominając już, że przemierzając każdy z ponad stu etapów będziemy musieli się sprężyć, gdyż jeśli nie będziemy poruszać się wystarczająco szybko, gra nas „dogoni” co kończy się koniecznością ponownego podejścia do poziomu.
Badland w dużym stopniu nawiązuje do leciwej produkcji pod tytułem „Lemmings”, która była jedną z popularniejszych pozycji na starych konsolach zaś zadaniem gracza również było doprowadzenie stworzeń z jednego miejsca w drugie przy możliwie jak najmniejszych stratach. Gra charakteryzuje się przyjemną dla oka, nieco mroczną, ale jednocześnie baśniową oprawą graficzną, która wprowadza w magiczny klimat produkcji oraz wywieraniem na gracza presji na dwóch płaszczyznach: „ściśle zręcznościowej” związanej z koniecznością reagowania na zmieniającą się sytuację, pojawiające się nowe przeszkody i przeciwników, jak też logicznej, która sprawia, że musimy nie tylko szybko się poruszać, ale również odpowiednio planować nasze posunięcia. Sprawia to, że tak naprawdę większość etapów będziemy pokonywać metodą prób i błędów, robiąc stopniowe postępy pokonując kolejne przeszkody i układy pułapek.
Sterowanie w grze Badland jest bardzo proste: wykorzystujemy tylko jeden przycisk myszy, dotykając ekranu bądź korzystając z guzika bądź drążka na padzie, jeśli gramy na konsoli lub podłączyliśmy go do komputera. Z każdym wciśnięciem nasi latający, futerkowi bohaterowie wykonują ruch skrzydłami, co sprawia, że utrzymują się w powietrzu i stopniowo wznoszą, w zależności od tego jak szybko i licznie wykonujemy ruchy. Aby odnieść sukces, zwłaszcza na dalszych etapach, będziemy musieli opanować nie tylko poruszanie się przy użyciu skrzydeł, ale także swobodnego spadania, gdyż niektóre przeszkody będą wymagały od nas, przykładowo, nabrania szybkości poprzez staczanie się po rampie lub wybicie w odpowiednim momencie. Ponadto, po drodze natkniemy się na inne różnorakie elementy urozmaicające rozgrywkę, jak na przykład specjalne kule, które sprawiają, że rozmiar kontrolowanych przez nas stworzeń zwiększa lub zmniejsza się, a także spowalniające bądź przyśpieszające czas.
Sama rozgrywka cechuje się znaczną dynamiką zabawy – nierzadko będziemy musieli ten sam poziom próbować pokonać kilka razy, nim na dobre opanujemy schemat pokonania wszystkich rozmieszczonych przez twórców pułapek i przeszkód. Wiele poziomów jest także urozmaiconych przez wszelkiej maści „niestandardowe” sekwencje, jak na przykład wsypanie się naszych podopiecznych do działa laserowe, którym będziemy w ten sposób operować, co pozwala nam na pokonanie innego utrudnienia.
Wszystkie etapy podzielone są na poszczególne, swojego rodzaju, rozdziały, z których każdy ma miejsce w innej scenerii, a te z kolei posiadają własny, unikalny zestaw przeszkód, przeciwników i pułapek. Poziom trudności zwiększa się w zależności od tego, jak daleko uda nam się dojść – pierwsze etapy są z reguły proste i niezbyt wymagające, zaś gracz steruje pojedynczym stworzeniem, tak więc nie musi przejmować się, między innymi, możliwością „zatkania” wąskiego przesmyku czy zderzenia w locie w taki sposób, że całe stado zatrzyma się w miejscu. Na dalszych poziomach liczba potworków zwiększa się a utrudnienia stają bardziej skomplikowane i zabójcze, jeśli gracz popełni choćby mały błąd.
Na zakończenie można ująć ogólnie, że Badland to bardzo wciągająca i ciekawa gra, mimo całkiem prostego mechanizmu zabawy, który potrafi jednak być jednocześnie wymagający, jeżeli weźmiemy pod uwagę zawiłość niektórych zagadek czy schematów wydostawania się z pułapek. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy lubią ten typ rozgrywki – jest to produkcja zaadresowana przede wszystkim dla fanów „główkowania” i sprytnego wydostawania się z opresji, inni będą się szybko irytować i demotywować licznymi niepowodzeniami oraz pewnie szybko znudzą zamiast próbować podejść do problemu w mniej oczywisty sposób.
Artykuł powstał przy współpracy z Poki.pl
Gry dla najmłodszych, czyli w co się bawić? >>
ROLA ZABAW I GIER RUCHOWYCH W WYCHOWANIU I ROZWOJU DZIECKA >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.